כיצד השמנת יתר משפיעה על ילדים בבית הספר

מגמות טרנדס מראות כי השמנה בילדות עלתה בין 1970 לבין העשור הראשון של המאה ה -21, על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן. בקרב ילדים בגיל הגן, השמנת יתר עלתה מ -5% ל -10.4%. בקרב ילדים בגילאי 6 עד 11 היא עלתה מ -6.5% ל -19.6%. בבתי הספר התיכוניים ובחטיבות הביניים, השמנת יתר עלתה מ -5% ל -18.1%. עם העלייה בהשמנה בקרב ילדים בגיל בית הספר ומבוגרים צעירים, מספר בעיות גופניות ונפשיות לבריאות הפכו בולטים יותר בכל קבוצות הגיל המושפעות.

השמנת יתר היא גורם סיכון עיקרי למחלות לב. ילד צעיר יותר שמנים עלול שלא להבחין בהשפעה שיש לו על הלב ועל בריאות הדם, אבל המתח הזה עשוי להתברר במהלך שנות העשרה שלו. מאחר שמשקל משקלו עלול גם להפריע לפעילות גופנית, הוא משולל גם את היכולת לעסוק בצורות רבות של פעילות גופנית, כולל השתתפות בכיתות חינוך גופני וספורט בית ספר מאורגן, אשר משפיע עוד יותר על בריאות הדם שלו. הוא עשוי להתחיל לסבול בשלבים הראשונים של היפרטרופיה לבבית ולחץ דם גבוה בגלל השמנה במהלך תקופה זו.

עליית השמנת יתר בקרב צעירים מקבילה לעלייה בסוכרת מסוג 2, אשר בעבר היה נדיר אצל ילדים. סוכרת יש השפעה פיזית על כמה איברים, כגון הכליות, ולעתים קרובות מפעיל השפעה רגשית על הסובלים גם כן. כאשר רמת הסוכר בדם של התלמיד מושפעת מהמחלה, היא עלולה לחוות תנודות במצב הרוח. אם היא עוברת גם גיל ההתבגרות, שינויים הורמונליים יכולים להשפיע על מצבה הנפשי והרגשי. אחת מההשפעות האלה לבדה יכולה לפגוע בביצועיה האקדמיים. כאשר כל אחד מהם מורכב מהשני, היא עלולה לחוות השפעה משמעותית על יכולתה להתרכז, לשמור על עניין, להשלים משימות או לקיים אינטראקציה עם תלמידים אחרים.

השטח הבולט ביותר של ביצועים אקדמיים מושפעים מהשמנת יתר הוא החינוך הגופני. תלמידים שמנים פחות מסוגלים להשלים את המטלות הכרוכות בריצה או בתקופות ממושכות אחרות של מאמץ גופני מאשר תלמידים בעלי כושר גופני. זה נובע בין השאר על הלחץ המוגבר על גופים של תלמידים שמנים, ובחלקו בגלל אורח חיים כללי. סטודנט שמנים יטה פחות פעילות גופנית ומאמץ גופני מחוץ לבית הספר, דבר שיוביל להתפתחות פחותה של הריאות, הלב ושרירים אחרים. בגלל הסיכונים לחוסר איזון רגשי ונפשי הקשור לסוכרת מסוג 2 ותופעות לוואי אחרות של השמנת יתר, הביצועים של התלמיד בתחומים אחרים, כגון מתמטיקה, אנגלית או מדע, עלולים גם הם לסבול.

ישנן דרישות חברתיות רבות על ילדים בכל רמות בית הספר. תחושה בריאה של הערכה עצמית ודימוי עצמי טוב יכולה להתקדם הרבה כדי לעזור לתלמידים להתגבר על לחץ חברתי, לחץ אקדמי וגורמים אחרים התורמים לדיכאון או לעכב התפתחות חברתית. לדברי רוברט רייזנר מהאגודה הלאומית להערכה עצמית, הערך העצמי של הילד יכול להשפיע על הביצועים האקדמיים שלו כבר בכיתה א ‘, ובמקרים חמורים אף יכול להשפיע על החלטת התלמיד להיפרד מבית הספר בשלב מאוחר יותר בחיים. סטודנט יכול להיות מנודה על ידי אחרים בגלל השמנת יתר, ואת ההשפעות החברתיות של זה לעתים קרובות להפחית את ההערכה העצמית של התלמיד להפריע ביצועים אקדמיים.

מחלות לב ובריאות הדם

עלייתה של סוכרת נעורים

השפעות על ביצועים אקדמיים

תמונה עצמית ואת ההשפעות החברתיות של השמנת יתר